Jdi na obsah Jdi na menu
 


Diskuse a dotazy

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Čínský mečík

(Lubomír Rýpar, 7. 4. 2013 16:24)

Název čínský mečík také slyším poprvé, ale dle popisu se jedná o montbécii (Crocosmia). Má obdobné cibulovité hlízy jako mečíky a také nejsou mrazuvzdorné, proto se ošetřují a pěstují stejně jako mečíky. Když se ponechají na stanovišti musí se dobře chránit před mrazy, jinak vymrznou. Montbrécie pochází z jižní Afriky, proto mi ten název vůbec nevoní.

špatný název

(Zdeněk Bárta, 10. 2. 2013 21:58)

Dobrý den,
zjistil jsem,že Fidorku mám na jiné fotce.To bude Tajomná Kráska.Pokud ne, tak je záměna od dodavatele.Stala se chyba při zaznamenávání odrůd při focení.
Jestli mám dobrou stránku nemohu posoudit.Je mě 75 roků a s počítačem jsem začal před pěti roky a s focením ještě později.První fotky nejsou moje,ale kamaráda již zesnulého.Pokud bych byl mladší,tak by stránky mohly být mnohem lépe propracované.Stihnout pěstování je již pro mě kvůli zdrav. problémům značně namahavé,Takže mohou nastat chyby za které se omlouvám.

špatný názov odrody

(Peter Láder, 10. 2. 2013 11:20)

Dobrý deň!
Máte super stranku, chodím sem občas, aj na "rozumy", vlani som prvý krát sadil kály a čerpal som skúsenosti od Vás!
Chcem Vás len upozorniť, že v galérií mečíky 2012, tretia fotka, nie je Fidorka ale iná odroda od pána Beličku, buď Kúpeľná Kráska, alebo Tajomná Kráska! Želám veľa zdaru!
Peter Láder

Prodej hlíz mečíků

(Zdeněk Bárta, 22. 1. 2013 16:18)

Dobrý den,
loni jsem měl velice úspěšný rok v pěstování mečíků,takže jich mám dostatek na svoji výsadbu a část mohu odprodat.Kolekci zasílám nejméně 25ks a tam je každá odrůda zvlášť balená i se jménem a jedna velká hlíza je za 6kč.Buď je balená po 2 hlízách a nebo po jedné - na přání zákazníka.Dále je možnost si některé vybrat ve fotogalerii a zde stojí jedna 8 Kč.Fotogalerie není nabídkový katalog, ale pouze prezentace.Nákup nových testuji asi 5 roků a pokud je náchylný k nemocem, nebo má jiné vady,tak ukončuji jeho pěstování i kdyby byl velmi krásný květ. Ze svých webových stránek fotky nemažu i když je již nemám.Některé již nepěstuji, ale jejich fotky tam jsou.Porovnejte si moji cenovou relaci s nabídkami jiných pěstitelů.Pěstuji pouze špičkové odrůdy.

Prodej hlíz mečíků

(Eva, 22. 1. 2013 13:41)

Dobrý den,
mám dotaz zda budete letos prodávat hlízy mečíků.Pokud ano, jaká je Vaše cenová relace?Dále jestli posíláte pouze kolekce, nebo si mohu vybrat ve Vaší fotogalerii?Děkuji za odpověď.

Činsky mečik

(Maryna Krytskaya, 11. 10. 2012 20:56)

Dobry den.Kdysi jsem dostala 3 cibulky nejake kvetiny,ptalase jsem darce na nazev,ale nevedel.Ted jsem zjistila ,že je to činsky mečik.Chcy se zeptat jesli neco takoveho ekzistuje i jak se mam starat o tuhle kitku?Listy ma jako klasicky mečik,ale kvet ma jakoby na vyhonku dela jeho asi 15 menšich kvetu červeno-oranžove barvy,každopadne ten kvet nevypada jako u mečiku.Moc krasna kvetina,nikde jsem takovou nevidela.Předem dekuji za odpoved.S pozdravem ,Maryna.

Hlíznaté kaly

(Zdeněk Bárta, 29. 8. 2012 22:01)

Dobrý den,
jsem rád ,že jste se opět ozvala a prosil bych další pěstitele,kterým jsem zaslal hlízy kal o sdělení,jak letos dopadli s květenstvím.Počátkem července mě vykvetla asi stovka kal a potom květenství skončilo.Letos nebyl žádný druhý květ po odtržení prvního jako jindy.Konec července a do poloviny srpna nespadla ani kapka a k tomu ty třicítky.Před týdnem spadlo 17 mm a trochu se změnily teploty a někeré kaly zareagovaly.Začal jsem zalévat a Harmony má dva květy a Cap.Volante opět nezklamal a má tři květy a raší další poupata.Je již konec vegetace a další asi takto nebudou reagovat.Před třemi roky mě dala manželka mého kamaráda Floxex Gold z květináče, že jej lépe uchovám než oni.Po dva roky se rozrůstá,ale doposud jsem neviděl ani jeden květ.Ne každá odrůda se přizpůsobí naším podmínkám,protože v Holandsku byla pěstována jinak.

Hlíznaté kaly

(Pazderníková Marie, 29. 8. 2012 16:35)

Dobrý den pane Bárto.
Moc Vám děkuji za odpověď. Ty první hlízy, které jsem kupovala na Floře Olomouc od pěstitele Jaroslava Roháče z Děčína, už mám určitě víc než pět let. Ale odrůda na letáčku, který jsem s hlízami dostala, není uvedena. Doufám, že příští rok bude pro kvetení kal příznivější. Ať se Vám daří. Pazderníková

hlíznatá calla

(Zdeněk Bárta, 27. 8. 2012 21:50)

Dobrý den paní Pazderníková,
myslím si, že jste neudělala žádnou chybu proti předešlým létům, pouze letošní velmi suché léto nevyhovuje kalám.Letos jsem byl na tom mnohem lépe než Vy,ale proti jiným rokům byl letošek velmi špatný.Velmi záleželo na odrůdě jak se s nepřízní počasí vyrovná.Picasso vůbec nevykvetl a další,Mango kvetlo, ale mělo pouze 1/3 stvoly.Možná máte odrůdy, kterým to nevyhovovalo.Já mám nadbytek zálivkové vody, ale letos zalévání nepomáhalo, pokud neprší, když přijdou Medardovské časy.Mám asi 70 odrůd, ale pouze 1/4 je stabilní a s ostatními bojuji kolem 5 roků od nákupu, než si zvyknou nebo zahynou.Nové a s těmi co bojuji o přežití dávám každoročně do fóliovníku,ale letos mě tam zahynula asi 1/3 výsadby.Nové jsem nafotil, ale již je nemám, protože zhnily.Kaly pěstuji přes 20 roků, ale zjišťuji, že nemohu dávat rady, když mám sám s nimi problémy.Velmi rád uvítám další příspěvěk do diskuse o pěstování kal a na každý dotaz rád odpovím. Zdraví Bárta.

Hlíznatá calla

(Pazderníková Marie, 27. 8. 2012 17:54)

Dobrý den pane Bárto.
Před léty jsem si na výstavě v Olomouci zakoupila pár hlíz cally. Do letošního roku se mi namnožily tak, že už jich mám víc než stovku. Každoročně mi velice hezky kvetly. Obdivovali mi je okolní zahrádkáři. Ovšem v letošním roce mi vykvetly asi tři hlízy, listy jsou zdravé, velké, není vidět žádná nemoc. Sázím i zalévám stejně jako v předešlých obdobích. Nevím, jakou chybu jsem v letošním roce udělala. Pokud můžete, tak poraďte. Děkuji.

Narcisy

(Zdeněk Bárta, 17. 8. 2012 22:05)

Dobrý den Pavle,
Pokud cibule narcisů nezhnila úplně, ale zbyla třeba jen velmi malá část, tak se s tím narcis velmi dobře vyrovná a doroste opět na zdravou velkou cibuli.Pouze to může trvat 2-3 roky než bude květuschopná.Za celou dobu pěstování(35 roků)jsem takovou pohromu pro narcisy nezažil.Vím, že když cibule zůstane v zemi a při rytí ji přeříznete,tak naopak v řezu vyrostou další.Aby narcisy každoročně nádherně kvetly, tak by se měly po 3-4 létech přesadit.Jinak se zahustí trs a máte jej nádherně zelený, ale květů velmi málo.Protože jak se zahustí, tak cibule zeslábnou a nejsou květuschopné.Každý další dotaz rád zodpovím.

Narcisy

(Pavel Malý, 17. 8. 2012 13:38)

Dobrý den pane Bárta,
velice mě zaujal Váš příspěvek o letošním přezimování narcisů.Každý neměl to štěstí jako Magda, aby měl záhony pod sněhem, když přišly únorové mrazy.Můžete mě sdělit, jak dopadnou narcisy v příštích létech.

Narcisy a Mečíky

(Zdeněk Bárta, 14. 8. 2012 22:17)

Dobrý den,Moc jste mě potěšila, že Vám výborně přezimovaly narcisy.To se v letošní zimě podařilo jen několika pěstitelům.Vy jste měla to štěstí,že na záhoně s narcisy ležel sníh až do března,takže jim únorové mrazy neuškodily.Než uhodily mrazy tak byly již cibule narcisů probrané.Umrzly jim kořeny a narcis na jaře nedokáže vytvořit nové a pouze vyraší z toho co má cibule v zásobě.Pokud mu zbyl nějaký kořen tak živoří, ale má šanci přežít.Pokud nezbyl žádný,tak uhnije.Mě poničily mrazy 70-80% výsadby, takže letos bych nemohl odprodat žádný.Dvouletou výsadbu jsem vyndal a zcela je znično 15-20% cibulí a ty ostatní co to přežily se budou dostávat do původního stavu 2-3 roky.Byl bych velice vděčen pokud by se mě ozvali další pěstitelé, kterým jsem loni poslal narcisy jak oni dopadli.Pokud špatně tak jsem jim neposlal podřadné cibule, ale bohužel přírodě neporučíme.Loňská výsadba je na tom nejhůře a tak budu s napětím očekávat kolik jich vyraší a v jakém stavu.Když jsem měl možnost je pokrývat odpadní drcenou borovou kůrou, tak tyto potíže nebyly.

Narcisy a Mečíky

(Zdeněk Bárta, 14. 8. 2012 13:52)

Dobrý den,moc děkuji za pochvalu která každého potěší.Že se Vám vydařily mečíky do výstavních parametrů není pouze má zásluha,ale také Váš zahrádkářský um.Pěstuji přes 400 odrůd mečíků,ale ne všechny mám dostatečně namnožené.Nakupuji po 2 hlízách novinky a tak to někdy trvá 2-3 roky než se dostatečně namnoží.Ze zásady posílám ty nejlepší a nejsilnější a na svoji výsadbu mě někdy zůstanou menší nebo větší poškozené od drátovců.Myslím si, že mám o něco víc zkušeností s pěstváním než zákazník a tak mu musím dát ty nejlepší co mám.O narcisech se zmíním příště.

Narcisy a Mečíky

(Magda Cerna, 14. 8. 2012 9:30)

Dobrý den,chtěla bych touto cestou poděkovat panu Bártovi za přenádherné Narcisy a Mečíky.Pan Bárta je velice spolehlivý a ochotný pěstitel,květiny od něho jsou nádherné,zdravé,radost sama.Všechny Mečíky od pana Bárty krásně vykvetly,na klasech,které jsou silné a rovné je 22květů,rostliny jsou zdravé,prostě nádhera.To samé se týká i Narcisů od pana Bárty.Pokud chce někdo opravdu kvalitní Narcisy a Mečíky,mohu jedině doporučit,opravdu jsou nádherné!

Hniloba

(Zdeněk Bárta, 23. 6. 2012 22:29)

Dobrý den,
zbavit se hniloby, když už kala zahnívá je velký problém.Mě letos ve fóliovníku uhnily tři rostliny.Tam sázím ty co potřebuji namnožit.Venku na záhoně mám pár stovek hlíz a hlízek a neuhnila mě ani jedna.Hniloba je v půdě a přelitím se asi rozšíří.Já jsem všechny rostliny proškrábl až k hlíze drábkami.Musí se dostat do půdy co nejvíce vzduchu, hlavně k hlíze.Kyslík zabraňuje zahnívání.Začal jsem zalévat pouze mezi řádky, aby hlíza měla co nejvíce vzduchu a neměla kolem ulitou zem.Uvidím jak se povede ostatním. Jakmile se hlíza mění ve velmi smradlavou kaši tak je hodně těžké ji zachránit.Pokud je to již na podzim, tak hlízu rychle vyndat ze země, hnilobu vyškrábnout až do zdravého a čekat jak přezimuje.Ty nově koupené než si zvyknou na naše podmínky,tak to trvá několik roků a také část jich zahyne.

Hniloba

(Růžena G, 23. 6. 2012 12:04)

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jak se zbavit hniloby u call? Mám callu žlutou a žloutnou mi listy, vyhnívaj, jsou jako bahno a smrdí, Děkuji za odpověď. Callu jsm již přesadila a mám jí na sluném místě na parapetu.

Kala a žloutnutí listů

(Zdeněk Bárta, 4. 6. 2012 18:30)

Dobrý den,
že začaly květy zelenat to je opravdu tím, že odkvétají žloutnutí nesouvisí s odstřihnutím květů.Kaly jsou dvojí a to zimní a letní a každá má opačnou vegetační dobu.Bílé bývají často zimní aethiopica.To by znamenalo,že jí končí vegetační období.Měla by se přes léto nechat skoro zaschnout a koncem podzimu znovu zalévat a možná i přesadit.Ale není to jisté,že je to ona,pokud u ní nebyla jmenovka.Já sám zjišťuji,že pěstování kal začíná být stále složitější.Jsou vypěstovány na jedno období a potom buď zahynou, nebo pěstitel má potíže.Zdraví Zdeněk.

Kala - žloutnutí listů..

(Jana M., 4. 6. 2012 17:51)

Hezký den,
nejsem žádná "extra pěstitelka kal" :-) a tak se na Vás obracím s otázkou. Byla jsem obdarována bílou kalou, kvetoucí. Po čase bílé květy zezelenaly, tak jsem je odsřihla (to zezelenání jsem považovala za odkvetení). Po další době začaly okrajové listy žloutnout a usychat. Prosím, poraďte.. Proč se tak děje? Souvisí to žloutnutí s odstřihnutím květů? Kalu mám na parapetu u okna, zalévám ob den. Předem děkuji za odpověď a radu. S pozdravem Jana M.

Zmrzlé mečíky

(Zdeněk Bárta, 21. 5. 2012 22:14)

Dobrý den,
že rostliny mečíků zmzly, tak se nic neděje.Do tří týdnů budete mít porost nádherně zelený.Loni mě též zmrzly a Ledopád(fotky jsou ve fotoalbu) byl nejvíce postižen a nádherně kvetl.Mečíky se s omrznutím vyrovnávají mnohem lépe než jiné květiny.Letos jsem sázel již koncem března a tak před pátečním mrazem jsem měl téměř celou výsadbu vylezlou.Od jednodnoho listu až po tři.Též úplně zmzly.Již dnes vyrůstají zdravé 3-4 cm listy,takže je vše v pořádku.Mám zahradu v mrazové kotlině a s umrznutím mečíků mám zkušenosti a přesto je sázím velmi brzy, aby co nejdříve kvetly.