Jdi na obsah Jdi na menu
 


Diskuse a dotazy

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Třásněnka

(Jana Ř., 10. 5. 2016 7:16)

Děkuji Vám, pane Bárto, provedu všechno, jak píšete a to by v tom byl čert, aby to nevyšlo!!!
Mám cibulek hodně, mečíky mám moc ráda a je mi líto, když tak špatně kvetou. A taky to dá hodně práce, běhám kolem nich celé léto a jsem šťastná, když krásně kvetou!
Zdravím Vás a ještě jednou děkuji za rady!!
Jana Ř.

Třásněnka

(Jana Ř., 9. 5. 2016 19:43)

Dobrý den pane Bárto, obracím se na Vás s prosbou o radu - třásněnka na cibulkách mečíků. Loni jsme s ní měli doma problém, máme několik záhonů mečíků a loňské léto jim nepřálo. Hodně málo mečíků mělo krásné květy, většina byla napadena.
Přečetla jsem si Vaše rady, ale protože nemám moc zkušeností s různými postřiky, zakoupila jsem - asi ne moc dobře - Mospilan na postřik do klasů a insekticid Vertimec na namočení hlíz před výsadbou. Ikdyž to asi nebude mít velký účinek - jak jste psal v článku - už to vyzkouším.
Mám dotaz - mám namočit hlízy do roztoku na pár minut a pak je můžu ihned sázet, nebo musí zaschnout,. tj. zasázet je třeba až za pár hodin??
Děkuji za odpověď, třeba se to aspoň trochu podaří i s tímk, co jsem koupila. Zdravím Jana Ř.

lilie

(Zdeněk Bárta, 5. 5. 2016 22:34)

Dobrý den,
z Vašeho dotazu nevím,kde lilie nyní pěstujete.Zda jsou v bytě v květináči, nebo někde ve skleníku.Dále je důležité zda se jedná o asijské hybridy, nebo o orientální hybridy.S pozdravem Zdeněk.

Lilie

(Zita, 5. 5. 2016 20:37)

Odpadly mě květy co mám dělat dál ?

Re: Lilie

(Zita, 5. 5. 2016 20:41)

Mám lilie a odpadly mě květy co mám dělat dál?

Třásněnky

(Zdeněk Bárta, 23. 4. 2016 14:33)

Dobrý den,
pokud není hlíza krásně lesklá, ale je povrh hlízy posátý, tak máte na hlízách třásněnky.Ty se při teplejším uskladnění začínají množit již ve skladě.Já se snažím těsně před sklizní provézt silnější postřik (Perfekthionem),asi se již neprodává.Jeden rok se mě stalo, že jsem objevil siné napadení třásněnkou a protože pěstuji mečíky pod jmény, tak jsem rozstříhal staré záclony.Do každé zabalíljednu odrůdu i se jmenovkou.Do velké Nádoby(loudny masňácké) namíchal silnější insekcidit než na postřik a několik minut je nechal máčet a potom usušil.Výsledek byl výborný, ale dalo to hodně práce, protože mám přes 300 odrůd mečíků a aby zůstaly nepomíchané.Zde můžete použít kterýkoliv insekcidit, protože zničí třásněnky i vajíčka.V porostu musíte použít před rozvetením pouze ty dle mých rad o třásněnce, aby je vzala rostlina do sebe.

Re: Třásněnky

(Jana J. , 25. 4. 2016 10:24)

Dobré dopoledne,

děkuji za informace a přeji Vám spoustu pěstitelských úspěchů a radostí :-)

Třásněnky

(Jana J. , 22. 4. 2016 16:06)

Dobrý den, pane Bárto,

v tomto týdnu jsem dostala hlízy mečíků, ale všimla jsem ji, že ze spodní strany mají jakoby vystouplé cestičky/mapy/obláčky. Podle informací na netu a fotek v různých článcích bych řekla, že se jedná o napadení třásněnkou. Chtěla bych Vás poprosit, zda byste mi mohl doporučit nějaký konkrétní insekticid, do něhož bych mohla hlízy na chvilku namočit. S pěstováním mečíků jsem začala teprve loni, kdy mi vyšly krásně, tak si nechci "zamořit zahradu" a ohrozit zbytek hlíz. Děkuji za radu.

Kaly a Black Heard

(Zdeněk Bárta, 14. 7. 2014 13:07)

Dobrý den,
Black Heard jsem koupil od ing.Jošta.V té době posílal i drobným odběratelům(dnes již jen ve velkém).Buď jí vyhovovala půda(po sklenících,které tam byly 40 roků), dnes již nedosahuje tohoto vzrůstu.Namnožil jsem z ní hodně přes stovku hlíz na prodej.Dnesje na jiných záhonech(tam je trávník).Na vzrůst a na vybarvení kal má velký vliv půda a asi živiny v ní.Já mívám Cameo někdy žlutooranžové jindy žluté a pocházejí ze stejné hlízy.Později asi o 5 roků jsem dostal od stejného dodavatele Cameo a to je opět jiné zabarvení.Koupil jsem Mozart a nezakvetl, ale rozmnožily se hlízy a letos u jedné je správná barva oranžovělososová a hned vedlejší je žlutá.Pokud Vaše Cameo bude mít stejné květy příští rok, tak je to genetická vada, nebo budou normální.Některé odrůdy mě připadají jako by se jejich životnost měnila.Barva je stejná, ale rostliny jsou nižší a už nedosáhnou té výšky jak před léty(Anneke, Picasso,Red Sox a další).Možná má na ně vliv jak holanďané používají při jejich pěstování růst.stimulátory a jiné chemické prostředky.Již začínají narůstat, ale asi budou nižší než jiné roky.

Kaly po měsíci

(Zdeněk Bárta, 2. 7. 2014 16:49)

Dobrý den,
posledně jsem slíbil,že za měsíc napíši jak poskočil porost kal.Již jsou všechny vylezlé, ale porost je velmi malý.Listy jsou od 10 do 30 cm a květy jsou pouze na úrovni listů.Některé roky jsem měl třeba u Black Heard listy až téměř do pasu a ve vyjímečném roce květy dosahovaly až 120 cm.U nás bylo velmi sucho.Za celý červen až do 29.6. napršelo asi 10 mm.Výsadbu kal jsem namulčoval suchou sekanou trávou a protože mám dostatek zálivkové vody, tak jsem je každý druhý den důkladně prolil a přesto to nepomáhalo.Kalám vyhovuje teplý červen, ale s dostatečnými srážkami a to nebylo.Proti loňsku jsou mnohem nižší a se zpožděním.
29. a 30.6. u nás napršelo 13 mm a u kal se to moc neprojevilo, zato mečíky(gladioly) velice poskočily.Nyní mám deset klasů plně rozkvetlých a kolem stovky jsou klasy nad listy.To je u nás předstih o 2-3 týdny proti jiným létům.Během několika dní bude velké množstvíklasů vylezlých.Letos je jedno zda byly sázeny ke konci března a nebo o tři týdny později, pouze záleží na jejich rannosti.U kal doufám, že během léta dorostou, ale již nebude porost tak mohutný jako jiné roky.

Re: Kaly po měsíci

(Peter Láder, 9. 7. 2014 17:57)

Dobrý deň !
Ďakujem za odpoveď . Veľmi ma zaujala poznámka o 120 cm odrode Black Heard ! Kde ste ju zohnali ? To musí byť super odroda!
Ešte jedna otázka , odroda Cameo má namiesto normálnych širokých kvetných tulcov, také úzke- tenké ! Neviete čo to spôsobuje ? Dá sa tomu nejako predýsť ?

Kaly

(Zdeněk Bárta, 1. 6. 2014 22:38)

Dobrý den,
letos i u mě vylézají první špičky výhonků.A to teprve asi 5-10% výsadby.Mnohé odrůdy jsou narašené pod zemí a mají 1-3 cm kořínky.Myslím si, že se nyní pohnou.U nás bylo sucho a tak jsem je zaléval,ale minulý týden dostatečně napršelo a tak si myslím, že se pohnou.Letos jsem je sázel více narašené než jiné roky a přesto mají zpoždění.Gladioly mají nejméně 14 dní náskok proti jiným rokům.Před 4 týdny mě silně omrzly, ale již se s tím vyrovnaly a na porostu již není nic znát.To pozdní vylézání kal si neumím vysvětlit.Já je vystavuji v Žirovnici s liliemi a myslím, že v té době jich bude málo v květu.Lilie mě ze 2/3 zmrzly poupata a tak budu mít málo květů.Nejhůře to odnesly orintpety.U nich zmrzly i listy a tak nevím co udělají cibule do příštího roku.
Doufám, že kaly se tím vyrovnají.Pouze pokvetou o několik dní později.U nich záleží na odrůdě.Firelight je každá i sebemenší hlízka vylezlá.Tak doufám, že se to během 1 -2 týdnů změní.Za měsíc Vám oznámím jak vše dopadlo.Zdraví přítel Zdeněk Bárta.

Re: Kaly

(Peter Láder, 6. 6. 2014 20:23)

Dobý deň .Gladioly mám v pohode aj ja, i keď daždivý a chladný máj(květen) ich poriadne spomalil. Pôvodne som rátal s prvími kvetmy už na konci Júna (červen) lebo vzišli veľmi rýchlo a pekne rovnomerne . Ale to už neplatí ! Lalií mám len pár, z toho dve odrody orienpetov. To že Vám omrzli ma prekvapilo , to muselo poriadne mrznúť . Mne zase jedna odroda nejako belie vrchol z pukmi a obávam sa že väčšina pukov nerozkvitne . Skúsil som aplykovať "tekuté železo" ak je to chloróza ,ale obávam sa že to bude mať inú príčinu . Z kal najlepšie vzchádzajú novo nakúpené Red Majestic , ale listy(zatiaľ len niekoľko) sú strašne malé a hneď pri zemi! A to všade píšu aká je mohutná a vysoká táto odroda ! No neviem . Ale aj Pikasso je zatiaľ nejký zakrnelý - uvidím , možno sa to ešte spraví !
Budem vďačný za Vaše postrehy !
Spozdravom : Peter

kaly

(Peter Láder, 1. 6. 2014 19:51)

píšem zo slovenska , zaujímalo by ma ako Vám schádzajú toho roku kály?Pretože mne velmi zle a opozdene . Napriek skoršej výsadbe a dostatku vlahy(neustále leje!) . Môže to byť horším prezimovaním ?

hlízy mečíků

(Zdeněk Bárta, 10. 4. 2014 13:41)

Vážený příteli,
mnohokrát jsem si na Vás vzpoměl co děláte.Již mám vysázeno něco přes polovinu (záhon 6x70 m).Z těch nejdříve sázených mě již vylézá prvních 50 mečíků.Když jsem vybíral na výsadbu, tak jsem vždy dal něco do sáčků s popisem jména pro ty co přijdou později.Jistě Vám vyberu, jen musíte sdělit kolik kusů hlíz byste si představoval a jestli mají být od odrůdy jedna nebo i víc.Cena jedné hlízy v sáčku se jménem je 6 Kč.Již jsem velmi pokročil v nových proti těm co jsem tehdy pěstoval.Výběr byste musel nechat na mě, protože z těch nafocených bych již těžko vybíral.Letos doufám ,že jich nafotím více a tak byste si potom mohl vybrat další.Ozvěte se na emailu
barta.tasov@seznam.cz. Zdraví Zdeněk Bárta.

hotelgradl@email.cz

(František Strnad, 10. 4. 2014 11:12)

Vážený příteli.
Po 23.létech se vracím v důchodu k pěstování měčíků.
Měl jsem od Vás v té době dosti hlíz a tak se i letos obracím s prosbou,,zda-li by jste ještě měl nějaké přebytky a mohl mně je zaslat.
S úctou
František Strnad

kaly

(Zdeněk Bárta, 24. 3. 2014 16:06)

Nazdar Mirku,
letos jsem zcela vyprodán z větších hlíz kal.Zůstaly mě pouze střední a menší na dopěstování.Doufám, že se jim bude letos dobře dařit a budou výborně narůstat, abych mohl příští rok uspokojit více zájemců.
Zdraví Zdeněk.

kaly

(mirek, 24. 3. 2014 7:45)

Ahoj Zdeňku,
budeš letos prodávat hlízy odrůdových kal? díky M.

sázení mečíků

(Zdeněk Bárta, 23. 3. 2014 22:20)

Dobrý den,
každoročně začínám sázet mečíky počátkem dubna.Tím, že letos jaro začalo dříve, tak jsem nechal zahradu zpracovat rotavátorem již 10.3. a hned vykolíkoval záhon pro mečíky a zbytek osel pšenicí.13.-16.3.vysel připravený brut(oloupaný) na pět záhonů 7x1,6m.Brut seji vždy co nejdříve.Půda byla nádherně kyprá a tak jsem neodolal a vysadil tři záhony hlíz a to těch odrůd co mám málo a snažím se je namnožit.Protože mám zahradu v mrazové kotlině na vysočině, tak je jediné nebezpečí, že až bude porost větší a přijou li silnější mrazíky,tak omrzne,ale s tím mám své zkušenosti.Nyní si dám asi tři týdny s výsadbou pohov, protože slíbené výstavy mám až v srpnu a v té době by mohly být většinou již odkvetlé.Je to s výsadbou hodně brzy, ale jednou jsem to musel zkusit.

Sázení mečíků

(Michal, 22. 3. 2014 20:15)

Dobrý den,
Vy píšete,že každoročně začínáte sázet mečíky počátkem dubna.Protože je letošní rok již nyní velmi příznivý a půda je kyprá, tak mám dotaz zda by se mohly sázet hlízy mečíků již nyní v březnu.