Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nové poznatky o boji proti třásněnce

9. 6. 2012

Pěstování mečíků a nové poznatky o boji proti třásněnce.

V některých oblastech třásněnky (malý asi 1 mm černý hmyz)způsobují značné škody na květech mečíků. Pokud je porost silně napaden, tak květy vůbec nerozkvetou a květní plátky jsou slepené. Při slabším napadení jsou škody vidět hlavně u tmavých barev. Zde jsou okraje světlejší (vysáté barvivo) nebo špatně rozkvétají. Dříve se tvrdilo, že se stříká až je květ rozkvetlý.Ale tento postřik se prováděl pozdě, takže byl neúčinný.Škody na květech způsobují larvy třásněnek v mladých teprve vylézajících květních pucích.Tam vyžírají mladý květní plátek a po rozvinutí je již poškozen.U světlých barev to nemusíte poznat.Dříve doporučované postřiky jako Decis,Karate,Ambush,Vertimex a další jsou neúčinné,protože nejsou systémové, ale požerové a dotykové.Larvám uvnitř klasu neuškodí.Je nutné použít prostředek systémový, který rostlina vezme do sebe a larvy v puku zlikviduje.Z dostupných na našem trhu v malém balení je pouze Mospilan a Calypso.Na Slovensku používají Nové Bi 58(to původní bylo velmi účinné), ale u nás jsem je nesehnal.Nyní jsem sehnal přípravek Perfekthion,který má být velmi účinný a má stejnou látku jako Bi 58 – Dimethoate,Cena byla též výborná(546 ,-za 1 litr bez  poštovného),což je  zlomek proti Vertimecu, který je málo účinný,protože neúčinkuje uvnitř puku, ale Perfekthion je systémový a je rozváděn do celé rostliny.

Stříká se v době, když vylézají mladé klasy(zde třásněnky škodí nejvíce) a postřik je nutné provádět shora do středu  listové růžice a na poupata rostoucího klasu.postřik na celou plochu listů je zbytečný, protože na starých vyzrálých listech již třásněnka nesaje.

Po sklizni nebo před výsadbou namočíme hlízy mečíků na několik minut v lázni roztoku insekticidu.V tomto případě je  účinný i kontaktní přípravek.Potom máme jistotu, že si třásněnky a jejich vajíčka  nevysadíme i s hlízami.

Já mám zahradu na vysočině, tedy v chladnější oblasti a tak jsem léta neměl s třásněnkou potíže. Loňský velmi teplý a suchý červenec byl asi pro vývoj třásněnek velmi příznivý. Postřik jsem provedl dle dřívějších rad, ale pozdě Použil prostředky, které doporučují v prodejnách a ty byly téměř neúčinné.U tmavých(zde poškození rozpozná i laik, protože je vidět) jsem měl některé květy poškozené.V zimě jsem všechny hlízy namočil do lázně insekticidu a letos provedu postřik včas( dle nových rad) a tak věřím, že opět budu mít mečíky zdravé a bez třásněnky.