Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mečíky a kaly r. 2014.

3. 2. 2015

Mečíky a kaly r. 2014.

Protože byla zima bez sněhu,tak příprava půdy na sázení začala dříve než jiné roky.Koncem března jsme pole výborně upravili traktorem pro setí pšenice.Po úpravě jsem vykolíkoval záhon, který jsem si určil pro výsadbu mečíků.Již koncem března jsem vysel připravené bruty mečíků. Část hlíz jsem zasázel již počátkem dubna a od poloviny dubna jsem vysadil všechny hlízy.V květnu byla již polovina rostlin vylezlých 5 – 15 cm.Opět u nás přišly květnové mrazíky(jsem v mraz.kotlině) a mečíky omrzly, ale za 3 týdny již na nich nebylo nic poznat.Koncem června začaly vykvétat první klasy a to o 3 týdny dříve než obvykle. Zúčastnil jsem se 4 výstav a na první byly nejkvalitnější klasy.Koncem srpna po deštích šla již kvalita dolů a na poslední výstavu jsem velmi těžko hledal 120-150 kvalitních klasů.

Hlízy jsem začal vyrývat o 3 týdny dříve než jiné roky, protože rostliny trpěly přebytkem vody a tak je nemělo cenu tam nechávat déle.U nás chybělo babí léto.Jsem s výsledkem loňského roku spokojen.Letos budu moct odprodat část hlíz a ještě mě zůstane dost na výsadbu.

Kaly: Po výsadbě se se porost velmi dobře vyvíjel, ale potom jim začala chybět vláha. Nepřišly deště na Medarda. Proto byly květy kratší než jiné roky.Zaléváním se to nevyrovnalo.Deště u nás přišly koncem srpna a v září a to bylo již pozdě.Naopak začaly hlízám škodit, protože některé začaly uhnívat od stvolu.Kaly potřebují koncem vegetace raději slunečno.Vždyť v původní domovině rostou na vysychajících bažinách, ale ke konci vegetace jsou již na suchu.Měl jsem snad největší ztráty za posledních 15 roků, ale s tím se počítá.U nově nakoupených někdy trvá více než pět roků aby si zvykly na podmínky u mě na zahradě.