Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mečíky 2012

28. 1. 2013

Mečíky 2012.

V lednu a únoru jsem všechny hlízy mečíků namočil v roztoku Mospilanu. Rozstříhal jsem záclony a do nich dal hlízy i s plastovou jmenovkou a dal do lázně Mospilanu, abych měl záruku, že nevysadím na jaře hlízy i s vajíčky třásněnky.Též hlízy které jsem na jaře zasílal  byly takto ošetřené.

Jaro u nás začínalo téměř o 14 dříve než jiné roky. Proto jsem mohl připravit pole traktorem pro výsadbu již koncem března. Na připravený záhon jsem ihned vysel mečíkový brut.Po vysetí brutu jsem počátkem dubna začal sázet hlízy.Když jsem měl vysazeno přes polovinu, tak jsem měl obavy, že mečíky budou velmi brzy odkvétat a nebudu mít dostatek květů na výstavy.Počkal jsem asi 10 dní a potom vysadil zbytek.

První rostliny začaly brzy vylézat. Když byl porost 5-20 cm vysoký, tak přišel dosti silný mrazík. Celý porost zcela umrzl až po zem.Nebyl jsem z toho nešťastný, protože s tím mám již své zkušenosti.Za tři týdny byly záhony nádherně zelené a laik by nepoznal, že byly zmrzlé.

Když začaly první klasy vylézat, tak jsem provedl první postřik Perfekthionem, přesně podle popisu boje proti třásněnce. Asi za 14 dní další. Protože se nemá stejný prostředek používat více jak 2x, tak na třetí jsem použil Mospilan, který má stejnou účinnou látku Jako Perfekthion a je také systémový.Není tak drahý jako jiné doporučované přípravky, ale je výborný.Vy můžete použít Mospilan a potom Calypso.

Mečíky mě nádherně kvetly. Neměl jsem žádné potíže s třásněnkou i když počasí bylo příznivé pro její výskyt.Byl jsem velmi spokojený s květy i s vývojem porostu.Ztráty po povodni jsou již smazány.Hlízy dobře narostly.Mám jich dostatek pro svoji výsadbu, takže letos mohu část odprodat zájemcům.Pěstuji kolem 400 špičkových odrůd.Nové testuji asi 5 roků a pokud jsou náchylné k chorobám a nebo mají jiné nedostatky, tak ukončuji jejich pěstování i kdyby měly velmi krásné květy.Každý rok kupuji 15-30 nových kultivarů.Přeji si, aby i letošní rok proběhl opět takto příznivě.