Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kaly 2012

28. 1. 2013

Kaly   2012.

U kal rok 2012 nebyl tak příznivý pro jejich pěstování jako u mečíků. Byl velmi teplý a suchý. Kaly pro úspěšný vývin a květenství potřebují koncem června a počátkem července občasné srážky. Potom dobře narůstají a nádherně kvetou. Loni kvetly o 1/2 až 2/3 méně než jiné roky.Možná to bylo také tím, že jsem většinu silných hlíz vyprodal.

Nově nakoupené a ty co jsou  malé (je jich málo, takže je zachraňuji) sázím do folióvníku. Loni to byla chyba. Snad je tam půda infikována plísněmi a hnilobou. Tam jsem zcela pozbyl 15 odrůd. Takže některé z fotogalerie již nemám. Pokud byly velmi zajímavé, tak se je snažím znovu nakoupit, ale některé již nejsou v nabídce.

Protože v Holandsku používají stimulátory květenství, aby z jedné hlízy kvetlo 3-7 květů, tím se zcela vysílí. Potom trvá 3-5 roků než opět narostou a naberou dostatek sil, aby kvetly. V našich podmínkách bez chemie nedocílíte z jedné hlízy víc jak jeden květ. Pouze u některých odrůd může po vytržení již odkvétajícího květu v jeho paždí vyrůst další květ. Z nově nakoupených pouze asi 1/3 odrůd se přizpůsobí podmínkám na mé zahradě a během 3-5 roků dostatečně naroste a dobře kvete. Dostal jsem v květináči již odkvetlý Florex Gold. Během třech roků se dostatečně namnožil a má velké hlízy, ale ještě jsem neviděl z nich jediný květ. Pokud do dvou roků nezakvete, tak skončí v popelnici.

Zjišťuji, že pěstování kal je složitější než mečíků. Již jsou značně prokřížené a proto jsou choulostivější, než původní bílé albomaculata.Ty se pěstují velmi snadno a jsou odolné vůči hnilobě. Proto jsem před 20 roky tvrdil, že netrpí chorobami. Byl to omyl. Kdybych do jejich pěstování nebyl tak zapálený, tak s novými nákupy končím. Jsou velmi drahé, aby přežily pouze jediný rok. Mnozí zájemci si neuvědomují s jakými potížemi budou bojovat.Vyzkoušel jsem kolem stovky odrůd, ale asi 15 se dostatečně přizpůsobilo našim podmínkám.Ostatní testuji zda přežijí nebo skončí v popelnici.

Doufám, že letošní rok bude pro jejich pěstování příznivější než loňský. Vysadím je na jiný záhon a s pěstováním ve fóliovníku končím.  Již mám vybraných 15 nových odrůd, které nakoupím. Jsou to buď ty co se mě líbily a pozbyl jsem je, nebo jsou trochu jiné než pěstuji